Utazni mindenki szeret. Csak az a kérdés, hogy mennyiből, hova és mit lehet kihozni ugyanabból a pénzből? Rengeteg magyar kuponos oldal van, ahol hazai wellness pihenéseket árulnak kedvezményes áron. De mit szólnál ha ugyanabból a pénzből vagy mondjuk csak egy kicsivel többől mondjuk a spanyol tengerparton reggeliznél inkább a napfelkeltében, frissen facsart narancslét kortyolgatva?

0. Válaszz úticélt

A nulladik lépés, amit egy utazás szervezésénél el kell döntenünk az az, hogy hova is szeretnénk menni. A fapados légitársaságokkal Európa nagyon sok desztenációját el lehet már érni és ezek a járatok mondjuk nem a legkényelmesebb utazást nyújtja, 2-3 órás repülőutaknál még nincs igazán jelentősége, hogy mekkora lábtérrel utazol vagy, hogy van-e benne ellátás. Nekem olyan hitelkártyám van amihez alapból jár a WizzDiscountClub tagság szóval nekem elsősorban a WizzAir-el érdemes utaznom, ez alapján is szoktam általában nekiállni a keresgélésnek. A kártyának további előnye, hogy a vásárlások után 2% visszatérítést ad Wizz számlára, amit utána repülőjegyre lehet beváltani, valamint a reptéren a MasterCard Lounge-ba is be lehet vele menni díjmentesen ahol svédasztalról lehet enni-inni. Díjmentesen. Indulás előtt elég jó tud lenni.

1. Repülőjegy

Ha megvan az úticél akkor mindenképpen érdemes megnézni, hogy rugalmasan –  tehát úgy keresünk, hogy nem adunk meg konkrét időpontokat – mikor kedvezőbbek a jegyárak. Ha mondjuk melegebb, tengerparti hely az úticél, akkor valószínűleg elő és utószezonban lesz érdemes utazni, ami több szempontból is jobb lehet, mint főszezonban. Az egyik nyílván az ár, a másik, hogy kevésbé lesz zsúfolt a tengerpart vagy a város, és az időjárás még október közepén is simán 30 körüli hőmérsékleteket tartogat nekünk. Van több olyan oldal is, ahol arra lehet keresni, hogy mikor olcsók a repülőjegyek, megadott úticélra.

Vegyünk innentől egy konkrét példát. Tavaly október közepén voltunk Spanyolországban, Alicanteban. Valamikor a nyár közepén júliusban kitaláltuk, hogy jó lenne elmenni egy pár napra még a tél előtt valami melegebb helyre, amikor már Magyarországon már nincs nyár. Alicantet néztem ki, mert Spanyolroszágban még nem voltunk és a transzfer a repülőtérről könnyen megoldható volt, az árak sincsenek annyira elrugaszkodva (mint mondjuk Barcelonában). A tervezéskor 3-4 napos utazásban gondolkoztam, ennek függvényében nézegettem a repülőjegyeket. Majd amikor egyik nap bejött egy 20%-os WizzAir akció ránéztem az árakra és le is foglaltam. 4 napos ott tartózkodással a repülőjegy ára 20 Ezer Forint volt oda-vissza, kisméretű kézipoggyásszal. A poggyász még amin érdemes spórolni. Egyrészt a fapados cégeknél (szerintem) tök drága a feladott poggyász, másrészt érkezéskor és induláskor is időigényesebb, mint vinni magunkkal, harmadrészt mostanában elharapózott a poggyászmaffia a budapesti repülőtéren, így én ha tehetem inkább utazok úgy, hogy nem adom fel a poggyászom. Költséghatékonyabb és biztonságosabb is. Hátránya, hogy a folyadékokat (pl.: tusfürdő) max. 1dl-es flakonokban lehet felvinni a fedélzetre biztonsági okokból. Valamit valamiért.

3. Szálláshely kiválasztása

Valószínűleg ez az út egyik legmeghatározott pontja (kivéve ha Thaiföldre utazik az ember). Itt aztán a határ a csillagos ég, de én azt az elvet vallom, hogy az utazáskor az időm nagy részét nem a szálláshelyen töltjük el, ezért mindig azokat a szálláshelyeket keresem amik:

  • árban nem túl drágák
  • jó helyen vannak a célvárosban
  • legalább egy normáls színvonalat megüt

Ennek függvényében kezdtem el keresni a megfelelő szállásthelyet. Na itt aztán rengeteg lehetőségünk van. Én booking.com-on szoktam első körben szétnézni és általában itt is foglalok, ha lehetséges ingyenesen lemondható szálláshelyet és ahol a helyszínen tudom kifizetni. Ennél a spanyolországi kiránduláson is itt foglaltam, annyi kivétellel, hogy egy éjszaka árát előre kifizettem, mert egy tengerparttól 3 perc sétára lévő ****-os szállodát sikerült rendkívül kedvező utószezoni árban lefoglalni. 4 nap 3 éjszakára a Port Alicante Playa de San Juan szállodára esett a választás ami 45.000 Forintba került, reggeli nélkül.

Port Alicante Playa de San Juan

A reggelit azért nem kértük, mert 10EUR/éj/fő lett volna, amire úgy gondoltam, hogy ennyiből bárhol tudunk reggelizni. Így is lett. Minden reggel a tengerparton reggeliztünk 3EUR/fő áron, ami eléggé jó volt. 🙂

Szállásfoglaláshoz valaki az airbnb-re esküszik és teljes lakást bérel ki, nekünk eddig a booking vállt be, kellően nagy és megbízható ahhoz, hogy ne legyen problémánk. Bár mindig érhet meglepetés, eddig szerencsére mindig mindenhol rendben volt. Foglalós oldalak amiken szoktam körülnézni:

  • hotels.com
  • booking.com
  • airbnb.com
  • trivago.hu
  • hostelbookers.com

Foglalás előtt mindig elolvasom a különféle véleményeket, amiket a vendégek írtak az adott szálláshelyről, de a tripadvisor is nagy segítség ebben. Aki esetleg nem tudná, a TripAdvisor  egy szálláshelyekkel és éttermekkel foglalkozó weboldal, amely vélemények, szállásfoglalások és egyéb utazással kapcsolatos tartalmakat nyújt. Interaktív utazási fórumokat is tartalmaz.

A hostelek kevésbé hívogatóak, mint a hotelek, de lényegesen olcsóbbak. Sőt, a hostelek között is egyre több rendelkezik külön konyhával, fürdővel, ingyenes wifivel és svédasztalos reggelivel, úgyhogy nem érdemes úgy gondolnod ezekre a helyekre, mint egy felturbózott diákszállóra.

4. Mennyibe kerül az élet?

Erre nagyon jó megoldás a Cost of Living oldal. Hónapokkal ezelőtt erről írt egy jó kis cikket az utazómajom.
Erre a link ITT.

5. Összegzés

Összegezve a dolgokat, sokat tudsz spórolni, ha időben és előretervezed meg az utadat, élsz az utazási klubtagságokkal (pl.: WizzDiscountClub) és azt is jól teszed, ha a programodat is megpróbálod előre eltervezni, és kideríted például azt is, hogy azokba a múzeumokba, ahova menni szeretnél, mennyibe kerül a belépő. Így reálisabban fogod látni az utazásod teljes költségét.

Az emberek gyakran azt gondolják, hogy a last minute ajánlatok jelentik a legolcsóbb lehetőséget, azonban a TripAdvisor szerint nem ezekkel az utolsó pillanatos foglalásokkal lehet a legtöbb pénzt megtakarítani. Sokat spórolhatsz akkor is, ha nem a turistaszezon kellős közepén akarsz vakációzni. Az Európába utazóknak érdemes 3-5 hónappal előbb lefoglalniuk a szállásukat, így spórolhatnak a legtöbbet az áron. Általában ősz elején is megfelelő az idő a tengerparti kiruccanásra.

Gyakran érdemes az utazási reptérrel is rugalmas lenni, mert lehet hogy egy bécsi vagy debreceni indulással is spórolhatunk. Főleg annak tekintetében, hogy a WizzAir bázist nyitott Bécsben, így a jövőben a schwechati reptérről is fogunk tudni kedvezően utazni.

Forrás: independent.co.uk

Gyakran érdemes az utazási reptérrel is rugalmas lenni, mert lehet hogy egy bécsi vagy debreceni indulással is spórolhatunk. Főleg annak tekintetében, hogy a WizzAir bázist nyitott Bécsben, így a jövőben a schwechati reptérről is fogunk tudni kedvezően utazni.

Ha tetszett a cikk le légy rest megosztani és lájkolni a Facebook-on, valamint követni Instagramon.