Hosszú ideje terveztem már ezt az utat.
Pénteken reggel indultam fél 6-6 tájékán, és 8 óra előtt néhány perccel már Szombathelyen voltam, ahol megálltam reggelizni. Ezután még gyors tankolás, szlovén autópálya-matrica vásárlás (1 hetes, 5500 Ft) után megállás nélkül robogtam az Alpok felé.
Első megállóm az ország nyugati részén lévő Zelenci Nemzeti Park volt. Egy kristálytiszta vizű tónál álltam meg, amit rövid erdei sétával lehetett megközelíteni.
Ezután folytathatod utadat, és megnézheted a Vintgar szurdokot. A Vintgar szurdok Európa egyik legvadregényesebb szurdoka. A Radovna folyó alakította szurdok mindössze 5 kilométerre található Bled városától, északkeleti irányban.
Az 1.6 km hosszú hasadék Hom és Borst függőleges falai mentén fut végig, és a sebes patakok, vízesések, örvények és vad hullámok kápráztatnak el téged. Itt található a Sum vízesés is, amely 13 méter magas. A túraútvonal a hasadékon keresztül vezet, és számos fapallón és fahídon kell átkelned. A Vintgar hasadék a legközelebbi belépőpontja a Triglav Nemzeti Parknak, Bledből indulva. A Vintgar szó valószínűleg a német „Weingarten” szóból ered, ami szőlőlugast jelent, de sokan úgy vélik, hogy a hasadék borospohár alakú, és erről kapta a nevét.
A szurdok után Bled felé vettem az irányt, ahol a szállásom is volt. A tótól körülbelül 10 perces sétára foglaltam egy apartmant. A szállásadóval nem is találkoztam, de nagyon kedves és segítőkész volt. Mivel vittem magammal a biciklit is, többször körbementem a tó körül, valamint a tóban is fürödtem. Amikor a Bledi-tó környékén sétáltam, gyakran hallhattam harangszót. A hangok szintén a szigetről jönnek, a harangtoronyból. A harangról több legenda és szóbeszéd is ismert. Egyik verzióban ha a harang kong, kívánnod kell, míg más források szerint, ha a harang háromszor kong, kívánságod teljesül. Egy biztos, ha hallom a harangot, kívánok!
A Bledi tóra egy elbűvölő vár vigyázz a város felett, ez a Bledi kastély vagy másnéven Bledi vár. A kastélyból élvezhető kilátás egyedülálló a Bledi tóra és a környékre egyaránt. Ha van időm, mindenképpen látogatok el ide. Biciklivel indultam el ide is, viszont nagyon okosan lent hagytam őket, mivel elég kemény lépcsőtúra visz felfelé.
Mindenképpen ajánlatos megkóstolni a Bledi krémest is, ami nagyon finom.
A bledi krémes (szlovén neve blejska kremšnita) Bled városának és Szlovéniának is a szimbóluma, melyet Bled lakosai és az odalátogató turisták is rendszeresen fogyasztanak. 1953-ban a Park szálloda cukrászatában készítette először a magyar származású Ištvan Lukačevič (Lukacsevics István), és a szállodával szembeni kávézóban jelenleg is kapható. Népszerűsége ma is töretlen, több százezer darabot adnak el évente.
Bledi kilátópont: Ojstrica
A legtöbb fotót a Bledi tóról valószínűleg innen készítve láthattad. A régebben csak a helyiek által ismert és látogatott kilátópont ma már a legtöbb turista számára is ismert. Ideális választás lehet azoknak, akik gyerekekkel érkeznek a Bledi tó környékére, és túrázni szeretnének egy kicsit a közeli erdőben. Kicsit kacifántosan van kitáblázva, hogy mikor merre kell menni. Amikor én itt voltam, szinte csak magyarok voltak fent a hegy tetején. Bled is magyar vár lett. 🙂 Az Ojstrica tengerszint feletti magassága 611 méter.
A második nap végén elindultam a Bohinji tó felé, ahol rengetegen fürödtek és SUP-oltak, de igazából a Vogel hegy és az ahhoz tartozó felvonóhoz indultam. 1535 méter magasságba visz fel. Az alpesi látvány szerelmeseinek mindenképpen ajánlom. A Vogel nemcsak alpesi hangulatáról híres, hanem a síelők is jól ismerhetik, hiszen télen síparadicsomként működik. A Vogel hegy után elindultam esti szállásomra, ami már Ljubljanában volt.